Wieczór z astronomią

21 i 22 maja w Szkole podstawowej nr 6 odbyły się wieczory z astronomią z udziałem uczniów szkół: SP6, SP1 i Logosu przygotowane przez nauczycielki Monikę Sieczkę i Natalię Szubert. 

Od chwili gdy człowiek spojrzał po raz pierwszy w nocne niebo zastanawiał się, czym są te migoczące punkty, które co noc mu towarzyszą. Z czasem odkrył, że przy ich pomocy jest w stanie określić swoje położenie. Zauważył również na niebie gwiazdy, które nie tylko świecą ale również zmieniają swoje położenie i nazwał je wędrowcami nocnego nieba. Z czasem okazało się, że owi nocni wędrowcy w rzeczywistości są planetami a wśród nich najpotężniejszy okazał się Jowisz, który był tematem numer jeden tegorocznych wieczornych warsztatów astronomicznych.

 IMG_0987

Aby zrozumieć dlaczego Układ Słoneczny, w którym żyjemy ma znaną nam postać cofnęliśmy się z uczniami o 4,6 miliarda lat w przeszłość do czasu wybuchu supernowej, która rozpoczęła formowanie się naszego Słońca i planet. Uczniowie podczas prezentacji mieli możliwość zaobserwowania obrazu zarejestrowanego przez kosmiczny teleskop Hubble'a nieustanną zorzę polarną oraz wielką czerwona plamę będącą antycyklonem jako stała cecha planety. By zrozumieć ogrom czerwonej plamy uczniom został przedstawiony obraz planety trzy razy większej od Ziemi umieszczony w centrum antycyklonu. W kolejnej części warsztatów dzieci zostały zapoznane z księżycami Galileusza krążącymi wokół Jowisza. 

Uczniowie uczyli się jak za pomocą własnych dłoni mogą wyznaczać odległości kątowe na niebie miedzy gwiazdami. Poznali również instrumenty (sekstans, astrolabium, laskę św. Jakuba), którymi ludzie w dawnych czasach posługiwali się do określenia swojego położenia.

Przy użyciu programu komputerowego Stellarium uczniowie uczyli się odszukiwania i nazywania konstelacji na niebie północnym, jak również mogli zaobserwować rzeczywisty ruch sztucznych satelit na orbicie okołoziemskiej. Dzieci miały również okazję zobaczyć planety odkryte przez teleskop Keplera w okolicach konstelacji Łabędzia. 

W kolejnej części warsztatów uczniowie za pomocą świecących tealightów układali konstelacje gwiazd nieba północnego poznanych podczas zajęć na korytarzu szkolnym. Zwieńczeniem wieczoru astronomii było szukanie konstelacji gwiazd na niebie za pomocą lornetek oraz obserwacje Jowisza i Księżyca za pomocą teleskopów zwierciadlano-soczewkowych.