Chwytaj serce- młodzi dla transplantacji

Wizyta w Samodzielnym Publicznym Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Szczecinie

   22 maja dzięki uprzejmości Pani  prof.dr hab.n.med. Marcie Wawrzynowicz- Syczewskiej, która jest kierownikiem Kliniki Chorób zakaźnych, Hepatologii i Transplantacji Watroby, oraz Stowarzyszeniu " Życie po przeszczepie", gościlismy w szczecińskim szpitalu przy ulicy Arkońskiej.

   Grupa projektowa z klasy 3b i 3a, wraz z opiekunami p. K. Turosieńską i p. A. Rytlewską- Góralską, miała okazję brać udział w niezwykle ciekawych spotkaniach z lekarzami bezposrednio zaangażowanymi w transplantacje watroby i nerek, oraz z pacjentami po przeszczepieniach tych organów.

 IMG_6666

   Spotkanie rozpoczęło się ciekaym wykładem o historii transplantologii, ktory prowadziła pani prof. Wawrzynowicz- Syczewska, nastepnie dr n.med Zenon Czajkowski- anestezjolog prowadził wykład pt." Kto jest dawcą? Koncepcja śmierci mózgu". Kolejne spotkanie na Odziale Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej i wykład pt. " Przeszczepianie wątroby", który prowadził dla nas ordynator tego oddziału – dr n.med Samir Zeair. Największym zaskoczeniem dla nas była możliwość rozmowy z dwiema pacjentkami , które przed pięcioma dnaimi przeszły zabiegi przeszczepienia wątroby.

    Ostatnim ogniwem spotkania była wizyta na Oddziale Nefrologii i transplantacji Nerek i Stacji Dializ. Ordynator oddziału dr hab.n.med  Marek Myślak poprowadził wyklad o budowie układu wydalniczego, profilaktyce chorób nerek i transplantacji nerek. Po wykładzie udaliśmy się na oddział, do gabinetu USG, gdzie nasze uczennice mogły samodzielnie, pod czujnym okiem pana doktora, wykonać badanie USG pacjentowi po jednoczesnym przeszczepieniu nerki i wątroby.

   Wizyta i spotkania były niezwykle intensywne,  bardzo ciekawe i pozosatwiające lekki niedosyt. Mamy jednak nadzieję na podobne, inspirujące spotkania w kolejnych latach w których będą mogli wziąć udział uczniowie zaangażowani w projekt w kolejnych latach.