Światowy Dzień Sportu w szkolnej bibliotece

W konfrontacji strumienia ze skałą, strumień zawsze wygrywa - nie przez swoją siłę, ale przez wytrwałość – Budda.

To motto przyświecało nam w związku ze Światowym Dniem Sportu, które Biblioteka Szkolna postanowiła w tym roku uczcić w sposób szczególny.

Nie od dziś wiadomo, że sport to zdrowie! Jak wiemy, nie tylko wpływa pozytywnie na kondycję fizyczną, ale również kształtuje charakter. Światowy Dzień Sportu to dobra okazja, aby podkreślić znaczenie sportu w dzisiejszym świecie, a także, aby zwrócić uwagę na bogatą literaturę z tego zakresu, która znajduje się na w księgozbiorze naszej biblioteki. Uczniowie zapoznali się z ciekawymi biografiami Leo Messiego,Ronaldo, Roberta Lewandowskiego, Zlata Ibrahimovicia, mieli także okazję, niektórzy po raz pierwszy, obejrzeć i przekartkować Leksykon Sportu. Oprócz tego uczniowie poznali symbolikę pięciu kół przecinających się na fladze olimpijskiej oraz legendę związaną z biegiem maratońskim, którą przybliżyła im Pani Ilona.

DSC01495

 

Tego samego dnia odbyło się jeszcze kilka inspirujących spotkań z osobami, dla których sport odgrywa bardzo znaczącą rolę w życiu. Uczniowie szkoły podstawowej, gimnazjaliści oraz zaproszone dzieci z Przedszkola nr 10 „Kolorowy świat” wraz ze swoimi paniami Karoliną Starachowską i Karoliną Dułak słuchali wypowiedzi zaproszonych gości. Pani Anna Górska, nauczycielka z Liceum Ogólnokształcącego „LOGOS”, opowiadała o swoim udziale w Maratonach, wzajemnym szacunku, zasadach fair play i licznych zwycięstwach. Trener, nauczyciel naszej szkoły – Janusz Walkowiak – wskazywał sylwetki kobiet, naszych byłych uczennic, które dzięki swojemu uporowi, ciężkiej pracy i determinacji osiągnęły sukces. Zwrócił uwagę na Annę Harkowską, mieszkankę Świnoujścia, która na przekór losowi, z uśmiechem, pędzi po kolejne zwycięstwa. O swojej pasji do biegania, biegach ulicznych i pierwszych  zaszczytnych medalach mówiła nauczycielka matematyki i fizyki – Joanna Zdroik. Zaproszeni sportowcy zgodnie twierdzą, że sport to pasja, lekarstwo na wszystkie negatywne emocje, dawka pozytywnej energii w każdym aspekcie życia!

Na koniec uczniowie naszej szkoły zaprezentowali swoje umiejętności sportowe, co było dla nich wielką satysfakcją i motywacją do dalszego działania. Wszyscy z zachwytem podziwiali ich talenty sportowe, a zwłaszcza przedszkolaki, na których występy starszych kolegów i koleżanek zrobiły ogromne wrażenie, ponieważ w prezentacji sportowej uczniowie dali popis swojej zwinności, siły i gibkości. Ich umiejętności wskazywały na wysoki poziom ogólnej sprawności fizycznej.

Organizatorki przedsięwzięcia panie: Ilona Giza, Katarzyna Zięcina-Wilk oraz Natalia Gralak-Filowiat dziękują gościom za przybycie, wspaniałe przygotowanie, popularyzowanie wśród dzieci i młodzieży utalentowanych, wybitnych zawodników, autorytetów sportowych o wyjątkowej osobowości i postawie godnej naśladowania. A uczestnikom i młodym sportowcom życzą nieustannego rozwoju własnych pasji i uzdolnień sportowych.