Lawina ulubionej poezji w bibliotece...

21 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Poezji – święto ustanowione przez UNESCO jesienią 1999 roku. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania i nauczania poezji na całym świecie.

Wydaje się, że rola poezji we współczesnym, skomputeryzowanym świecie nie jest wielka, jednak ciągle do naszej biblioteki trafiają czytelnicy, którzy wypożyczają i czytają wiersze. Możemy więc powiedzieć, że rola poety i poezji dla wielu z nich ma znaczenie. Hasłem tegorocznego Dnia Poezji w naszej szkole są słowa Jana Sztaudyngera „Za mnie myśli polska mowa, ja tylko notuję słowa”.

Uczniowie klasy III b i IV d zebrali się w bibliotece szkolnej wraz ze swoimi opiekunami, by wsłuchiwać się w słowa poezji, która łączy, a nie dzieli…

Na tym niezwykłym spotkaniu głośno czytali swoje ulubione wiersze, głównie Brzechwy, Tuwima, Frączek ale także Hanny Niewiadomskiej, Marii Pawlikowskiej- Jasnorzewskiej i ks. Jana Twardowskiego, Leśmiana i Różewicza. Nie zabrakło także utworów jednego z najwybitniejszych polskich i europejskich poetów XX wieku - Zbigniewa Herberta, który zgodnie z uchwałą, jest patronem literackim 2018 roku. Dodatkowo dzieci wysłuchały z płyty znakomitej recytacji Piotra Fronczewskiego, utworów: „Rabarbar czyli harmider", „Reguły dla gaduły", „Mowa polska", ale także poznały jeden z utworów poezji śpiewanej „Niepewność" w wykonaniu Marka Grechuty .

Odważni, młodzi poeci zmierzyli się z utworami pochodzącymi z książek Małgorzaty Strzałkowskiej „Wierszyki łamiące język", „Gimnastyka dla języka". Teksty te sprawiły im wiele radości, ale też uświadomiły, że utwory te doskonale ćwiczą dykcję!

Było wiosennie, poetycko, wzruszająco i zabawnie. Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w promowanie poezji w naszej szkole!

Za całe przedsięwzięcie odpowiedzialne były Panie: Ilona Giza oraz Natalia Gralak-Filowiat.

SAM_0219