Pasowanie na czytelnika

Wieloletnią tradycją biblioteki Szkoły Podstawowej nr 6  im. Mieszka I  w Świnoujściu jest uroczyste pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników naszej biblioteki. Uroczysta impreza odbywa się zawsze w drugim półroczu roku szkolnego i jest bardzo ważnym wydarzeniem dla naszych najmłodszych uczniów - przyszłych czytelników naszej biblioteki i miejmy nadzieję – miłośników książek.

W tym roku szkolnym spotkanie przebiegło pod hasłem: „Witamy w Tęczowej Krainie Wierszy”.

Nauczycielki biblioteki, panie Ilona Giza  i Katarzyna Zięcina-Wilk, w tym dniu przebrane, za artystkę - malarkę i tęczową wróżkę, poprowadziły uroczystą imprezę pasowania. Zaproszeni uczniowie z kl.2 Liceum Ogólnokształcącego pod opieką pani Joanny Szafrańskiej, Edyty Rozenfeld oraz Anny Więzowskiej, przebrani za „kolory” z interpretowanych wierszy, w humorystyczny i zabawny sposób pomagali „szukać barw„ znajdujących się w książkach, a niezbędnych malarzowi do stworzenia tęczowej palety, dzięki której będzie możliwa zamiana „ponurego świata bez książek” w „magiczny świat z książką”. Nauczyciele bibliotekarze z uczniami koła plastycznego, przygotowali wcześniej odpowiedni wystrój sali, pasujący formą i treścią do przygotowanego scenariusza.

Podczas imprezy, dzieci i młodzież wraz z tęczową wróżką pomagały malarce odzyskać utracone lub zagubione kolory. Losowały książki, w których ukryte były kolory, udzielały informacji dotyczących treści i występujących postaci w wierszach oraz odpowiadały na różne zagadki.

W pierwszej części uroczystości, przyjęcia dzieci w poczet użytkowników biblioteki, odbyło się uroczyste ślubowanie oraz pasowanie na czytelników.

Na pamiątkę tego uroczystego spotkania, uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i zakładki do książek.

Podczas drugiej części pasowania, która odbędzie się w późniejszym terminie, uczniowie po zapoznaniu się z regulaminem biblioteki i zasadami zachowania się w niej, wypożyczą po raz pierwszy samodzielnie wybraną przez siebie książkę.

Mamy nadzieję, że pasowanie było ważnym przeżyciem, wspólną wesołą zabawą, która zaowocuje miłością do książek i naszej biblioteki - jako miejsca szczególnie interesującego, magicznego i wartego częstych odwiedzin.