Narodowe czytanie

W sobotę 2 września w całej Polsce odbyła się szósta edycja akcji Narodowe Czytanie, do której przyłączyli się również uczniowie Szkoły Podstawowej nr6 im.Mieszka I w Świnoujściu.

 Sama akcja zainicjowana została w 2012r. przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Jej celem jest propagowanie bogactwa polskiej literatury, popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę i wzmacnianie narodowej tożsamości. Podczas poprzednich edycji wspólnie czytano: ,,Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, dzieła Aleksandra Fredry, Trylogię Henryka Sienkiewicza, „Lalkę" Bolesława Prusa i „Quo vadis" Henryka Sienkiewicza. Tegoroczna edycja akcji poświęcona została dramatowi Stanisława Wyspiańskiego „Wesele”.

W naszym mieście zorganizowana została i przeprowadzona przez 8. Flotyllę Obrony Wybrzeża Świnoujścia, dlatego odbyła się w niesamowitej scenerii. Punktualnie o godz.12 na okręcie transportowo- minowym  uczniowie nasze szkoły: Natalia Stefanowicz kl.6b, Natalia Jaworska kl.7c, Jakub Hruszowiec kl.5c, Zuzanna Nicowska kl.7a i Hanna Golda kl.7a pod opieką nauczycieli j. polskiego p. Justyny Mumot i p. Natalii Gralak- Filowiat wraz z zaproszonymi gośćmi odczytywali fragmenty utworu. Mimo że był to dzień wolny od zajęć dydaktycznych, wszyscy wspaniale spędzili czas. Okazał się on bezcenny, bowiem można było poznać bliżej twórczość Stanisława Wyspiańskiego, wykazać się wspaniałą dykcją i dowieść, że patriotyzm jest w każdym z nas.

 Uczniowie SP6 pragną podziękować gospodarzom akcji 8.Flotylli Obrony Wybrzeża za życzliwe przyjęcie.

 

 

 

 

 

https://goo.gl/photos/y5d5wmfEw5SLix618